Plusy i minusy influencer marketingu [w zestawie przykłady] (2023)

Chcesz poprawić reputację swojej marki w Internecie? Przygotuj się na przyspieszenie gry w mediach społecznościowych, ponieważ porozmawiamy o zaletach i wadach marketingu influencerów!

W dzisiejszym świecie sławy w mediach społecznościowych i wirusowych sensacji, współpraca z influencerami może wydawać się szybką drogą do osiągnięcia sukcesu.

Zanim jednak w pełni ogarniesz świat autoportretów i sponsorowanych treści, ważne jest, aby zrozumieć prawdę kryjącą się za efektowną fasadą.

W tym artykule przyjrzę się wszystkim aspektom influencer marketingu, od jego zdolności do zwiększania świadomości marki po sporadyczne kontrowersje wokół sponsorowanych treści.

Staram się odkryć rzeczywistą skuteczność i możliwe wady tej modnej strategii marketingowej.

Streszczenie

Zalety influencer marketingu:

 • Umożliwia szeroki zasięg odpowiednich odbiorców w celu lepszego zaangażowania i konwersji.
 • Buduje zaufanie i wiarygodność dzięki współpracy z influencerami.
 • Zwiększa zasięg marki, wykorzystując bazę obserwujących influencerów i siłę wzmacniania.
 • Opłacalność, szczególnie na rynkach niszowych, w porównaniu z tradycyjnym marketingiem.
 • Skraca cykl sprzedaży, wykorzystując rekomendacje influencerów.
 • Oszczędza czas, zlecając tworzenie i dystrybucję treści influencerom.

Wady influencer marketingu:

 • Niewłaściwa współpraca z wpływowymi osobami może negatywnie wpłynąć na dopasowanie marki i kierowanie do odbiorców.
 • Błędy w kampaniach, takie jak niskiej jakości treści lub kontrowersyjne zachowania, mogą zaszkodzić reputacji marki.
 • Dokładny pomiar wpływu i zwrotu z inwestycji jest trudny ze względu na brak ustandaryzowanych wskaźników i atrybucji.
 • Istnieje nieodłączne ryzyko, ponieważ influencerzy mogą spotykać się ze skandalami i kontrowersjami lub ze względu na zmieniające się trendy wpływające na skojarzenia z marką.

Jakie są zalety influencer marketingu?

Jeśli zostanie to zrobione dobrze, influencer marketing ma wiele zalet, które mogą przynieść ogromne korzyści firmom każdej wielkości. Oto, w jaki sposób Twoja firma może skorzystać na wykorzystaniu influencer marketingu:

1. Pomaga dotrzeć do odpowiednich odbiorców

Influencer marketing umożliwia dotarcie do określonej grupy docelowej, która jest zgodna z Twoją marką lub produktem. Przezwspółpraca z influenceramimając oddanych obserwatorów w swojej niszy, możesz dotrzeć do odpowiednich odbiorców, którzy są bardziej zainteresowani Twoją ofertą.

Oto przykład:

Choice Hotels, międzynarodowa sieć hotelowa, jest tego przykładem dzięki udanej współpracy z influencerami i blogerami, którzy promują swoje nowe marki, Cambria i Comfort Inn.

Zaprosili popularną influencerkę podróżniczą i lifestylową, Chelsea Foy, do pobytu w jednej ze swoich nieruchomości. Stworzyła fascynujące filmy, urzekające zdjęcia i wnikliwe wpisy na blogu dokumentujące jej doświadczenia.

Plusy i minusy influencer marketingu [w zestawie przykłady] (1)

Kampania przyniosła wyjątkowe efekty, docierając do imponującej grupy ponad 40 milionów potencjalnych klientów.

Wiedza i treść Chelsea Foy koncentrują się na podróżach i stylu życia, co czyni ją odpowiednim wyborem do promowania sieci hoteli, takiej jak Choice Hotels. Jej dotychczasowa publiczność składa się z osób zainteresowanych odkrywaniem nowych miejsc i szukaniem rekomendacji dotyczących podróży.

2. Pomaga budować zaufanie i wiarygodność

Influencerów często łączy silna więź zaufania ze swoimi obserwatorami.

Gdy influencer poleca lub popiera Twój produkt lub usługę, ma to znaczną wagę i wiarygodność. Ich odbiorcy postrzegają te rekomendacje jako godne zaufania, co pozytywnie wpływa na ich postrzeganie Twojej marki.

Influencerzy, którzy zapewniają przejrzyste widoki produktów i usług, budują zaufanie i wiarygodność wśród swoich odbiorców, co skutkuje lojalnością wobec marki iwięcej konwersji.

Spójrzmy na przykład.

Jako popularna influencerka urodowa, Tess Holmes ma dużą i zaangażowaną bazę obserwujących na Instagramie.

Kiedy poparła piankę samoopalającą Pure Tan, dostarczyła swoim odbiorcom dowodu społecznego. Widząc, jak ktoś, kogo podziwiają i którym ufają, używa i poleca produkt, tworzy poczucie pewności i zaufania do marki.

Plusy i minusy influencer marketingu [w zestawie przykłady] (2)

Przedstawiając proces aplikacji, wyniki i dzieląc się swoimi osobistymi przemyśleniami, dała swoim obserwatorom uczciwy i przejrzysty obraz produktu. Ta autentyczność odbiła się echem wśród jej odbiorców i pomogła zbudować zaufanie do produktu.

3. Poszerza zasięg Twojej marki

Influencer marketing pozwala rozszerzyć zasięg Twojej marki poza istniejącą bazę klientów. Wykorzystując zasięg i popularność influencera, możesz dotrzeć do nowych odbiorców, którzy mogą nie znać Twojej marki, ale również mogą z niej skorzystać.

Ta ekspozycja na szerszą publiczność zwiększa świadomość marki, ruch w witrynie i obserwujących w mediach społecznościowych. Na przykład współpraca z influencerem może pomóc hotelowi lub biuru podróży dotrzeć do globalnej publiczności i przyciągnąć nowych klientów z różnych regionów.

4. Jest stosunkowo tańszy

W porównaniu z tradycyjnymi kanałami reklamowymi influencer marketing może być opłacalną strategią, szczególnie dla małych i średnich firm.

Koszt prowadzenia kampanii z influencerami może być dowolny100 dolarów do kilku tysięcy dolarów. W rzeczywistości możesz także prowadzić kampanie z influencerami zamiast dostarczać gratisy influencerom.

Według raportu, nano-influencerzy pobierają 100 USD za promocyjny post IG i 43 USD za promocyjną IG Story.

Plusy i minusy influencer marketingu [w zestawie przykłady] (3)

Nawet przy skromnym budżecie możesz przeprowadzić kampanię influencerską.

Chociaż współpraca z makroinfluencerami może być droższa, istnieją możliwości współpracy z mikroinfluencerami lub niszowymi influencerami, którzy mogą oferować niższe stawki.

Ta współpraca może nadal przynosić imponujące wyniki w ramach ograniczonego budżetu.

Opłacalność influencer marketingu pozwala na strategiczną alokację zasobów i osiągnięcie wyższego zwrotu z inwestycji (ROI).

Zanim przejdziesz dalej, sugerowałbym szybkie obliczenie kosztów związanych z planowaną kampanią influencerską.

Aby uzyskać lepszy obraz budżetu na marketing influencerów, należy wziąć pod uwagę następujące czynniki:

 • Zasięg i zaangażowanie influencerów:Influencerzy z większym ibardziej zaangażowanych obserwującychczęsto żądają wyższych opłat ze względu na możliwość dotarcia do szerszej publiczności i generowania bardziej znaczących interakcji.
 • Reputacja i doświadczenie influencera:Influencerzy, którzy ugruntowali swoją pozycję ekspertów branżowych lub cieszą się dobrą reputacją w swojej niszy, często mają większe zapotrzebowanie. Ich wiedza i postrzegana wartość mogą wpływać na ich ceny.
 • Format treści i złożoność:Rodzaj treści potrzebnych do kampanii odgrywa rolę w szacowaniu kosztów. Różne formaty, takie jak posty w mediach społecznościowych, artykuły na blogach lub filmy, mają różne poziomy złożoności, wymagania produkcyjne i inwestycje czasowe, które mogą wpływać na ceny.
 • Zakres i czas trwania kampanii:Ogólny zakres kampanii marketingu influencerskiego, w tym liczba postów lub dostarczanych treści, częstotliwość współpracy i czas trwania kampanii, może wpływać na koszt. Większe kampanie lub długoterminowe partnerstwa często wiążą się z wyższymi opłatami.
 • Prawa użytkowania i wyłączność:Prawa przyznane marce w zakresie wykorzystania treści, wyłączności i ustaleń licencyjnych mogą również wpływać na ceny. Wyłączne prawa użytkowania lub ograniczenia dotyczące współpracy influencerów z konkurencją mogą wiązać się z dodatkowymi kosztami.
 • Struktura cenowa influencerów:Influencerzy mogą mieć różne struktury cenowe, takie jak zryczałtowane opłaty za określone rezultaty, koszt zaangażowania (CPE) oparty na wskaźnikach interakcji z odbiorcami, koszt kliknięcia (CPC) lub koszt tysiąca obserwujących (CPM/CPM). Aby zrozumieć strukturę cenową dowolnego influencera, możesz o niego zapytaćzestaw multimedialnylub cennik.
Plusy i minusy influencer marketingu [w zestawie przykłady] (4)
 • Dodatkowe usługi i elementy dostawy:Jeśli kampania wymaga dodatkowych usług poza tworzeniem treści, takich jak edycja, stylizacja produktów, występy na imprezach lub pokrycie kosztów podróży, czynniki te mogą wpłynąć na całkowity koszt.
 • Negocjacje i dostępność influencera:Na opłaty dla influencerów może również wpływać ich styl negocjacji, elastyczność i dostępność. Niektórzy wpływowi mogą być otwarci na dostosowanie swoich cen w oparciu o określone ograniczenia budżetowe lub wyjątkowe możliwości współpracy.

Aby dowiedzieć się więcej o kosztach prowadzenia kampanii z influencerami, sprawdź mój post „Koszt marketingu influencerów”.

5. Cykl sprzedaży ulega skróceniu

Influencer marketing może przyspieszyć cykl zakupu Twoich produktów lub usług.

Kiedy influencer promuje Twój produkt za pomocą recenzji, reprezentuje zakres podróży kupującego, przez którą jego odbiorcy nie muszą już przechodzić. Ich doświadczenie w zakresie produktów wystarczy, aby zaufani odbiorcy szybko podjęli decyzję o zakupie, co prowadzi do szybszych konwersji i zwiększenia przychodów. Z tradycyjnego punktu widzenia marketingu, krótszy cykl sprzedaży oznacza mniejsze zużycie zasobów i więcej pieniędzy w ostatecznym rozrachunku.

Na przykład influencer modowy, który prezentuje nową linię ubrań, może zwiększyć natychmiastową sprzedaż, ponieważ jego obserwatorzy są bardziej skłonni do zakupu w oparciu o porady dotyczące stylu influencera.

Jeśli chcesz zobaczyć, jak marki gwałtownie zwiększyły swoją sprzedaż dzięki influencer marketingowi, powinieneś to sprawdzićstudia przypadków marketingu influencerów.

6. Możesz zaoszczędzić czas

Influencer marketing może zaoszczędzić czas i wysiłek związany z tworzeniem i dystrybucją treści. Współpraca z influencerami pozwala wykorzystać ich kreatywność i umiejętności tworzenia treści.

Influencer przejmuje inicjatywę w tworzeniu angażujących treści, dostosowanych do odbiorców, podczas gdy marka czerpie korzyści z ekspozycji.

Ten oszczędzający czas aspekt influencer marketingu pozwala marketerom skupić się na innych aspektach ich strategii marketingowej, takich jak analityka, rozwój strategii i optymalizacja kampanii.

Jakie są wady influencer marketingu?

Chociaż oferuje wiele korzyści, influencer marketing ma również potencjalne wady i pułapki, które mogą zaszkodzić Twojej reputacji i sytuacji finansowej. Oto wady influencer marketingu, na które powinieneś uważać:

1. Praca z niewłaściwymi influencerami może wyrządzić więcej szkody niż pożytku

Współpraca z wpływowymi osobami, które nie są zgodne z wartościami Twojej marki lub grupą docelową, może mieć na Ciebie negatywny wpływ. Ich działania, kontrowersje lub niedopasowane treści mogą zaszkodzić reputacji i wiarygodności Twojej marki.

Współpraca z influencerami, którzy mają fałszywych obserwujących, może poważnie zaszkodzić Twojej marce. Fałszywi obserwujący nie tylko nie angażują się w Twoje treści ani nie zamieniają się w klientów, ale także osłabiają autentyczność przekazu Twojej marki.

Kiedy Twoi odbiorcy odkryją oszustwo, może to prowadzić do nieufności, negatywnych nastrojów i szkody dla wizerunku Twojej marki. Aby zachować integralność marki, bardzo ważne jest dokładne sprawdzenie influencerów i upewnienie się, że ich obserwujący są autentyczni.

Aby dowiedzieć się, jak znaleźć odpowiednich influencerów, przeczytaj mój post na temat „Kompletny przewodnik, jak znaleźć odpowiednich influencerów”.

2. Błędy influencerów marketingowych mogą kosztować Twoją reputację

Błędy w influencer marketingu mogą mieć kosztowne konsekwencje.

Od nieodpowiednich treści lub rekomendacji po spory umowne, każde niewłaściwe postępowanie może prowadzić do nadszarpnięcia wizerunku marki i potencjalnych problemów prawnych. Konieczne jest ustanowienie jasnych wytycznych, umów i komunikacji w celu ograniczenia ryzyka.

Oto przykład takiej porażki marketingu influencerów:

Kampania Ethereum Max z udziałem Kim Kardashian, Paula Pierce'a i Floyda Mayweathera jest przykładem kampanii, która doprowadziła do nadszarpnięcia reputacji marki i strat finansowych.

Plusy i minusy influencer marketingu [w zestawie przykłady] (5)

Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) obciążyła Kardashian za nieujawnienie płatności, którą otrzymała za promowanie aktywów kryptograficznych na swoim kanale na Instagramie.

W rezultacie Kardashian zgodził się zapłacić 1,26 miliona dolarów w celu uregulowania opłat i otrzymał zakaz promowania kryptowalut przez trzy lata.

Z powodu incydentu Ethereum Max podobno straciło również ponad 70% swojej wartości rynkowej. Ta sprawa podkreśla ryzyko regulacyjne i finansowe związane z marketingiem influencerów, gdy nie dokonuje się odpowiednich ujawnień.

3. Trudno jest zmierzyć wyniki

Mierzenie rzeczywistej skuteczności i zwrotu z inwestycji (ROI) marketingu influencerów może być wyzwaniem.

W przeciwieństwie do tradycyjnych kanałów marketingowych z solidnymi analizami, wskaźniki marketingu influencerów są często subiektywne i zróżnicowane. Określenie wpływu na świadomość marki, zaangażowanie i sprzedaż wymaga starannego śledzenia, dostosowanych wskaźników i analiz.

Większość marek woli śledzić sprzedaż w swoich kampaniach influencer marketingowych, aby złagodzić to wyzwanie. To było odkrycie z 2022 rokuRaport Benchmark Marketingu Influencerów.

Plusy i minusy influencer marketingu [w zestawie przykłady] (6)

4. Zaangażowany w ryzyko

Influencer marketing niesie ze sobą nieodłączne ryzyko wynikające z czynników, na które nie masz wpływu. Influencerzy mogą mieć własne kryzysy związane z marką osobistą, które mogą mieć wpływ na powiązania Twojej marki z nimi. Ponadto zmiany w algorytmach mediów społecznościowych lub aktualizacje zasad mogą wpływać na zasięg i widoczność. Monitorowanie i dostosowywanie się do tych zagrożeń jest ważne przy dywersyfikacji strategii marketingowych.

Aby przewidzieć wskaźnik sukcesu kampanii marketingowej influencerów, sugerowałbym skorzystanie z zaawansowanych narzędzi opartych na sztucznej inteligencji. Możesz dowiedzieć się więcej o nich w tym poście na „Marketing influencerów AI”.

Często zadawane pytania

Q1. Jakie są zalety influencer marketingu?

A. Zalety influencer marketingu to:

– Buduje wiarygodność i pokazuje autorytet
– Kieruje decyzjami zakupowymi
– Pomaga przebić się przez ślepotę reklamową
– Umożliwia łączenie się z odbiorcami na preferowanych przez nich platformach
– Znacznie poprawia zwrot z inwestycji
– Zwiększa zasięg
– Zapewnia dostęp do wysokiej jakości i kreatywnych treści

Q2. Jakie są plusy i minusy bycia influencerem w mediach społecznościowych?

A.Zalety bycia influencerem w mediach społecznościowych obejmują:
– Elastyczność w zakresie tematów, które możesz eksplorować, lokalizacji i godzin pracy
Możliwości współpracy z fantastycznymi markami
– Strumień przychodów z Twojej pasji
– Umiejętność inspirowania i wywierania wpływu na ludzi
– Darmowe zaproszenia na wydarzenia i produkty/usługi

Wady bycia influencerem to:
– Duża konkurencja
– Zmniejszone zaangażowanie i mniejsze szanse na współpracę w chwili, gdy robisz sobie przerwę od publikowania nowych treści
– Ciągłe zastraszanie ze strony hejterów

Q3. Jaka jest negatywna strona influencer marketingu?

Negatywne strony influencer marketingu obejmują brak autentyczności, oszukańcze praktyki, niewłaściwe postępowanie influencera, zawyżoną liczbę obserwujących, przesycenie sponsorowanymi treściami i potencjalną utratę zaufania wśród odbiorców.

Czy influencer marketing jest dla Ciebie?

Podjęcie decyzji, czy influencer marketing jest odpowiedni dla Twojej marki, wymaga starannego rozważenia zalet i wad tej strategii.

Chociaż może przynieść cenne korzyści, takie jak dotarcie do odpowiednich odbiorców, budowanie zaufania i rozszerzenie zasięgu marki, wiąże się również z wyzwaniami. Należą do nich możliwość pracy z niewłaściwymi osobami wpływowymi i trudności w mierzeniu wyników.

Ważąc wszystkie te czynniki i dopasowując je do celów marki, docelowych odbiorców i budżetu, możesz podjąć świadomą decyzję.

No to o czym myślisz?

Czy próbowałeś marketingu influencerskiego, a jeśli tak, jakie są Twoje doświadczenia? Chętnie poznamy Twoje spostrzeżenia i historie w komentarzach poniżej.

FAQs

Dlaczego Influencer marketing? ›

Influencer marketing pozwala dotrzeć do klientów w szybszy i bardziej autentyczny sposób niż typowe reklamy. Pozwala tworzyć angażujące kampanie marketingowe, które zwiększają sprzedaż i budują bazę lojalnych klientów. Według statystyk aż 72% użytkowników twierdzi, że kupili produkt, który zobaczyli na Instagramie.

Jak Influencerzy wpływają na młodzież? ›

Pozwala dotrzeć do wybranej bardzo precyzyjnie grupy docelowej – mówi dr Mateusz Grzesiak, psycholog, wykładowca i konsultant. Influencerzy stają się autorytetami, szczególnie dla młodych ludzi, którzy oprócz wskazówek w zakresie konsumpcji i stylu życia widzą w tym także atrakcyjny zawód dla siebie samych.

Jak się pisze słowo Influencer? ›

influencer (język polski)Edytuj

odmiana: przykłady: (1.1) Influencerzy umiejętnie budują wokół siebie grupę lojalnych odbiorców, z którymi łączą ich silne relacje i zainteresowania.

Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Chrissy Homenick

Last Updated: 20/11/2023

Views: 6250

Rating: 4.3 / 5 (54 voted)

Reviews: 93% of readers found this page helpful

Author information

Name: Chrissy Homenick

Birthday: 2001-10-22

Address: 611 Kuhn Oval, Feltonbury, NY 02783-3818

Phone: +96619177651654

Job: Mining Representative

Hobby: amateur radio, Sculling, Knife making, Gardening, Watching movies, Gunsmithing, Video gaming

Introduction: My name is Chrissy Homenick, I am a tender, funny, determined, tender, glorious, fancy, enthusiastic person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.